Her Sprint Bir Projedir

Agile Sprint

Scrum Takımı Müteahhitlik Yapar

Ekteki görsel bir süredir sosyal medyada dolaşıyor, oldukça güzel anlatmış durumu. Her ne kadar MVP’den(Minimum Viable Product) bahsediyor olsa da temelinde her Sprint’in bir mini ürün projesi gibi algılanması yatıyor.

Agile Delivery

Agile Delivery

Temel metaforumuza bakarsak; bir Scrum takımı Agile teslimat yapan bir yazılım evi gibi çalışır. Her Sprint’in başında müşteriden gelen ve Grooming toplantılarında anlaşılmış olan talepler Sprint Planning’de, gerekiyorsa maliyetlendirilir ve seçilir, sonrasında aynı toplantıda Sprint sonunda bu istekleri bir ürüne ya da ürünün bir parçasına dönüştürmek için bir plan yapılır. Burada takım(Yazılım Evi) yapacağı işin maliyetini vermiş ve o Sprint’e seçtiği PBI’ları ürün ya da ürünün bir parçası haline getirmeyi taahhüt etmiş ve söz vermiştir. Yani Müteahhit’lik yapar(Arapça’da Mü eki başına eklendiği kelimeye o işi yapan ünvanı verebilir; teftiş-müfettiş, ders-müderris, tevazu-mütevazi, hesap anlamında gelen endes-mühendis gibi). Buradaki konuyu inşaatla sadece kelime benzerliği açısından ilişkilendirdiğimin altını çiziyorum(aslında bir sonraki cümlede gerçekten altını çizeceğim-bold yapacağım- bir konu var), süreç farklı işliyor hepimizin bildiği gibi. Dolayısıyla takımın tüm şartlar uygun olduğu halde sözünü yerine getirmemesi kötü müteahhitlik yapması demektir. Kötü mütehattliğe maruz kalmanın ne olduğu biliyorsunuzdur.

Agility’i benimsemiş bir takım için iyi senaryo ise; Sprint içerisinde verdiği taahhütü yerine getirmek için elinden geleni yapan, değişim, riskler ve fırsatlar karşısında çevik davranabilen(yani Sprint’i iyi yöneten) ve teslimat günü kaliteli ve çalışan yazılımı müşteri ve paydaşlara taahhüt ettiği şekilde(DoD ve Kabul Kriterine uygun) teslim etmiş olan takımdır. Edememesi durumunda da çok değerli bir bilginin paylaşılıyor olması gerekir.

Bu görsel ve yaklaşım üzerinde düşünmek, tartışmak ve bu notaya ulaşmak için küçük deneyler yapmaktan vazgeçmezsek gelecekte norm haline geleceğine inandığım olan bu felsefenin hem birey hem de organizasyona geri dönüşünün çok değerli olacağını düşünüyorum.

Ahmet Akdağ

Ahmet Akdağ

Yorumlar

Henüz bir yorum yapılmamış