Ralph Jocham - CSM, CSP, PSM I & II, PSPO I & II


Ralph Jocham, bir Agile danışmanlık şirketi olan Effective Agile’ın kurucusudur. Farklı iş alanlarından uluslararası müşterilerine, üretkenlik ve kalite artışı sağlamaları için Agile dönüşümlerinde yardımcı olmaktadır.

Ralph, Professional Scrum Developer (Java) eğitimini tasarlayan ekipte yer almasının yanı sıra, Professional Scrum eğitmeni ve Scrum.org bünyesinde Avrupa’nın ilk Professional Scrum Master eğitmenidir.

Kariyerine 1997 yılında Almaya’da ISO GmbH’da başladı ve burada START ve Siemens Medizintechnik için yazılım danışmanlığı yaptı. 1998 yılında Oracle’da çalışmaya başladı ve JDeveloper üzerinde çalıştı. 2 yıl sonra ABD’ye taşındı ve Manhattan’da Spherion Technologies şirketi için danışmanlık yaptı. Ralph, daha sonra bir bio-teknoloji şirketi olan Applied Biosystems (now Life)’ın Agile dönüşümüne yardımcı olmak için Silikon Vadisi’ne taşındı.

2000 yılında XP ile tanışmasından bu yana Ralph, kendisini çevik ve “test hastası” olarak tanımlamaktadır.

2003 yılında XP ve Scrum’ı harmanlamasından bu yana kendini Scrum’a adamıştır.

2007 yılının başında, dünyanın lider Agile danışmanlık şirketlerinden biri olan ThoughtWorks’te Agile koçluğu yapmaya başladı. Bu şirket bünyesinde çalıştığı müşterileri arasında The Gap, Inveneo, LinkedIn, Google ve Roche Pharmaceuticals bulunmaktadır.

2009 sonlarında Ralph Bern’e taşındı ve Zühlke Engineering’e Agile çalışmalara başlamaları için yardımcı oldu.

2011 yılında EffectiveAgile’ı kurdu.

Ralph, Bern’de University of Applied Sciences’ın sağlık teknolojileri bölümünde Agile dersleri vermektedir.

SwissICT LAS (Lean, Agile, Scrum) grubu ana üyelerinden olan Ralph, Bern’de Agile bilgi alışverişi ve networking sağlayan Agile Breakfast toplantılarını düzenlemektedir.

Birçok farklı teknolojiyi kullandığı 16 yıllık bir yazılım geliştirme deneyimine sahiptir. ROI için eşsiz yazılım geliştirme uygulamaları ve net bir ticari değer odağının gerekli olduğuna inanır. CSM (2005), CSP (2008), PSM I & II (2009), PSPO I & II (2011), EBMgt Engagement Manager (2013) yetkinliklerine sahiptir. 2014 yılında Management 3.0 uygulamalarına danışmanlık yapmaya başlamıştır.

Daha önce birlikte çalıştığı arkadaşı Paulo Caroli ile birlikte Agile Tips blog’ları yazmaktadır.

Ralph’ın verdiği eğitimler:

  • Management 3.0, 2 gün