BThaber – Tripsta ve ACM El Sıkıştı

BTHABER – 02 Temuz 2014

Tripsta “Agile” metodolojilerinin uygulanmasına yönelik Türkiye’nin “Agile” (çevik) yazılım geliştirme konusunda uzman şirketi ACM ile işbirliği anlaşmasına imza attı.

Tripsta, ACM ile işbirliği anlaşmasına imza atarak, geliştirme departmanında “Agile” metodolojilerini benimsedi. Tripsta, bu anlaşmayla Agile Manifestosu’nda yer alan ilke ve değerler ile popüler bir Agile metodolojisi olan Scrum değerlerine uygun çalışma sözü verdi.

ACM, Tripsta’ya “agility” (çeviklik) uygulamaları konusunda danışmanlık hizmetleri verecek. Tripsta içerisinde Scrum metodolojisinin uygulanması konusunda iki şirket arasında yakın bir işbirliği kurulacak. Anlaşmayla, Tripsta’nın geliştirme uygulamalarının iyileştirilmesi ve verimlilik artışı sağlanması hedefleniyor. Ayrıca oluşturulacak olan Agile çerçevesinin Tripsta içerisinde kanıt temelli bir yönetim kültürü oluşturması ve müşterilerine sunduğu değeri daha da artırması hedefleniyor.

Şirket, geliştirme departmanında şimdiden iki ana ürünü olan uçuş ve ödemelerde pilot scrum uygulamasına geçmiş bulunuyor. Söz konusu geliştirme metodolojisi, kritik değerdeki ürünlerin pazarla bağlantısını korurken, ekibin başarısını da artırıyor. Tripsta CTO’su Kostas Koukoumtzis “ACM ile işbirliğimizin ve geliştirme bölümündeki scrum uygulamalarının verimliliğimizi artıracağına ve ekibimiz arasında bağlılığı daha da yükselteceğine inancım tam” diye konuştu. ACM’de Yönetici Ortak Ahmet Akdağ ise “Türkiye’de ve bölgemizde şimdiye kadar pek çok lider şirketle çalıştık. Tripsta bizim en çok sevdiğimiz müşterilerimizden biri çünkü üstün verime sahip bir şirket olmak konusunda bilişim, teknoloji, enerji ve tutku gibi gerekli olan tüm dinamikleri bünyesinde barındırıyor. Eminim ki harika insanlardan oluşan bu şirket kısa sürede etkileyici sonuçlar elde edecek,” dedi.

Agile metodolojileri geleneksel proje yönetimi yöntemlerine alternatifler sunmanın yanı sıra öncelikli olarak şirketlerin projelerdeki öngörülemeyen zorlu durumlara hızlı yanı verebilmesini sağlayacak yazılımların geliştirilmesinde kullanım alanı buluyor. Bir rugby terimi olan “scrum,” sunduğu basitlik ve esneklik sayesinde şirketlere çeviklik kazandırmanın en çok kullanılan yöntemlerinden biri. Scrum deneye dayalı geribildirim, kendi kendini yöneten takımlar ve kısa tekrarlarla ürün parçalarının uygun şekilde test edilmesini sağlamanın önemine odaklanıyor.