Scaling Scrum


Bilgi İçin Arayın - (212) 268 78 40


SCALING SCRUM EĞİTİMİ

SCALING SCRUM EĞİTİMİ

Eğitim, Scrum takımlarıyla çalışan kurumların, hangi kaynakları, ne şekilde kullanarak bu çalışmalarını kurum geneline yayabileceklerini (ölçeklendireceklerini) öğretmektedir. Katılımcılar, Scrum ritüellerini, rollerini ve çıktılarını nasıl ölçeklendireceklerini, bunları tek bir yapıda nasıl toplayacaklarını, egzersizlerle uygulayarak öğrenip, deneyim kazanırlar.

  • PMP sertifikasına sahip olanlar artık 2 günlük Scaling Scrum Eğitiminden 14 PDU kazanıyor.

EĞİTİMİN FAYDALARI

İçeriği Scrum.org tarafından düzenlenen iki günlük eğitim boyunca katılımcıların aşağıdaki faydaları sağlamaları amaçlanmaktadır;

  • Büyük ölçekli ürün ve yazılım geliştirme projeleri için, Scrum’ın nasıl ölçeklendirilebileceğinin öğrenilmesi.
  • Scrum’ın kurum geneline yayılması için altyapı, arayüzler, teknikler, araçlar ve uygulamaları, ihtiyaç doğrultusunda bir arada kullanma becerisinin edinilmesi.
  • Scrum ritüellerini, rollerini ve çıktılarını ölçeklendirme ve bunları tek bir güçlü yapıda toplayarak, Scrum’ı ölçeklendirme deneyiminin kazanılması.
  • Ölçeklendirme ihtiyaçları için en uygun yapının öğrenilmesi.
  • Bütün kurumu tek bir Scrum takımı gibi görebilme yetkinliğinin kazanılması.

 

EĞİTİMİN İÇERİĞİ

Scaling Scrum eğitimi bilgiden çok, uygulamaya dayalı bir eğitimdir. Eğitim halihazırda, küçük ölçeklerde, verimli bir şekilde Scrum uygulayan kurumlara yönelik hazırlanmıştır. Eğitim içeriği anlatım ve takım çalışmalarından oluşmaktadır.

Scaling Scrum eğitimi, yönetim ve mühendislik alanlarında deneyimli, büyük ölçekli Scrum çalışmaları yapmış uzmanlar tarafından verilir. Eğitmenler, tek bir Product Backlog’un, tek bir Product Owner tarafından yönetilmesinin stratejik açıdan ne denli önemli olduğu üzerinde duracaktır. Ölçeklendirilmiş çalışmayı ve riski doğru şekilde yönetebilmek için takımların nasıl entegre olacakları ve ortak çalışmalarını her Sprint’in sonunda tek bir kullanıma hazır çıktı olarak nasıl sunacakları, interaktif egzersizlerle öğretilecektir. Böylelikle katılımcılar, kurumları büyük ve tek bir Scrum takımıymış gibi fayda sağlayabilme yetkinliği kazanacaktır.

Scrum.org bu eğitim için sadece en iyi ve en yetkin eğitmenleri seçer. Tüm dünyada katılımcıların tutarlı ve yüksek kalitede eğitim almalarını sağlamak için Scrum.org, eğitimin belirlenen müfredata uygun olarak verilmesini sağlar.

 

 

KİMLER KATILMALI

Scaling Scrum eğitimi, kurumlarda Scrum’ın ölçeklendirilmesi işini tasarlayacak, uygulayacak ve yönetecek yazılım/ürün geliştirme yöneticileri, koçlar, aracılar, değişim öncüleri ve liderleri hedeflemektedir.

Kurumlara, büyük ölçekli Scrum projelerini veya Agile dönüşümlerini halihazırda yöneten veya yönetecek ekiplerin takım halinde eğitime katılmaları önerilir.

Katılımcıların eğitimden en yüksek verimi alabilmeleri için aşağıdaki ön koşulları yerine getirmeleri önerilir:

  • Scrum’ı tam anlamıyla; Scrum ekiplerinde çalışarak, İleri Seviye Uluslararası Sertifikalı Agile&Scrum Eğitimi (PSM) veya benzer bir eğitime katılarak öğrenmiş olmak.
  • Büyük ölçekli çalışmalar için gerekli geliştirme teknikleri, araçlar ve uygulamalar hakkında genel bilgi sahibi olmak.
  • Çalıştıkları kurumun, Scrum ölçeklendirmesi yapmak üzere veya yapmaya başlamış olması.

 

EĞİTMEN HAKKINDA

Gunther Verheyen, 1992 yılında Endüstri Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra IT ve yazılım geliştirme sektörüne atıldı. Agile yolculuğu 2003 yılında eXtreme Programming ve Scrum’la başladı. Yıllarca birçok takım ve kurumda Scrum uygulayarak çalıştı. Bu sürede edindiği deneyimle bir çok kuruluşun büyük ölçekli dönüşümünü gerçekleştirdi. Gunther, Scrum.org’ da Scrum yaratıcılarından Ken Schwaber’ le birlikte çalışmaktadır. Professional Scrum eğitmeni olmasının yanı sıra, Scrum.org “Professional Scrum” eğitimlerini yönetmektedir.

Gunther, Scrum.org’un kurumların çevikliklerini arttırmalarına yardımcı olan “Evidence Based Management” çerçevesinin de ortak yaratıcılarındandır.

2013 yılında Gunther çok büyük ilgiyle karşılanan “Scrum – A Pocket Guide,” a ‘smart travel companion’ to Scrum adlı kitabını yayımlamıştır.

Gunther halen PSD, PSM, PSF ve PSPO eğitimleri, eğitmen eğitimleri vermekte ve bu eğitim içeriklerine ve sınavlara yön vermeye devam etmektedir.


Biz Sizi Arayalım


Katılımcı Görüşleri

Yapı Kredi Bankası

Herkeste Agile konusunda bir farkındalık oluştu. Yaptığımız işler başka türlü de yapılabiliyormuş anladık. Bu iş yapış şeklimizi, daha iyi, daha yalın nasıl yaparız diye sorgulamamıza yol açtı. Bir diğer kazanım projeleri gerçekleştirirken değer odaklı bakış açısının yerleşmeye başlaması oldu. ACM bize dönüşümün nasıl yapılabileceği konusunda yol gösterici oldu. Yazının devamını oku...
Teknoloji Genel Müdürü, Yapı Kredi

OBASE

Katıldığım Agile Proje Yönetimi ve Scrum Eğitiminde Scrum hakkında daha önce sahip olduğum ön yargılarım vardı, bu eğitimle birlikte ön yargılarımdan kurtuldum. Takım olmanın önemini en iyi vurgulayan felsefe olduğunu düşünüyorum.
Yazılım Uzmanı, OBASE

BKM

Katıldığım Product Backlog Management Eğitiminde hatalı uygulanan bir çok süreci görmüş oldum. Backlog yönetiminde ve Scrum ekiplerinin yönetimindeki kritik noktalar hakkında fikir sahibi oldum.
Vice President, Fraud Management at BKM

Türk Telekom

"Bu eğitimle Scrum'ı küçük bir projede uygulayarak nasıl faydalar sağladığını birebir görme şansım oldu. Şimdi öğrendiklerimizi gerçek hayatta uygulama zamanı. Eğitmenimize etkili anlatımı, desteği ve sabrı için teşekkür ediyorum."
Proje Yöneticisi, Türk Telekom

Denizbank

"Daha önce farklı bir eğitim kurumu tarafından verilen Scrum eğitimine katılmıştım. Eğitimde anlatılanlar bana çok mantıklı gelmekle birlikte Scrum’ın gerçek hayatta nasıl uygulanabileceğine dair bilgi verilmemiş olması nedeniyle öğrendiklerimi uygulamaya geçirmekte çok zorlanmıştım. Bir süre sonra katıldığım ACM eğitimi sayesinde Scrum’ın bir projede nasıl uygulanması gerektiğini ve uygulamada sıklıkla yapılan hataları uçtan uca öğrendim. Şimdi tüm projelerimizde Scrum uygulamayı gönül rahatlığı ile yönetime önerebiliyorum."
Temel Bankacılık İş Geliştirme, Denizbank

Yemeksepeti

"Eğitimi 1.5 yıl önce tüm IT ekibi ile birlikte aldık. Eğitim beklentilerimizi karşıladı, süreç değişimine başlamak için gerekli bilgiyi ve düşünce yapısını bize aktardı."
Proje Yöneticisi, Yemeksepeti