Inception Workshop Çalışması


Bilgi İçin Arayın - (212) 268 78 40


Doğru ürünün geliştirilmesi ile ürünün doğru şekilde geliştirilmesi birbirinden farklı konulardır. Yazılım geliştirme pratiklerinin çoğu kod geliştirme ile alakalı olup ürünün doğru şekilde gerçekleştirilmesi konusuna odaklanmışlardır. Bununla birlikte projenin doğru şekilde yapılması ancak ve ancak müşteri için doğru ürünün yapılması ile bir değer üretecektir. Diğer bir deyişle bir yazılımın mimari bakımdan mükemmeliyeti doğru bir ürün geliştirmedikçe müşteri tarafından kabul görmeyecektir. Bundan dolayı süreç boyunca iki soruya cevap ararız:

• Doğru ürünü mü geliştiriyoruz?
• Ürünü doğru mu geliştiriyoruz?

dsdu

Agile yaklaşımlar ürününün doğru şekilde geliştirilmesi kısmını ele almaktadırlar. Geliştirilecek olan ürünün piyasa koşullarının ışığında müşterinin ihtiyaçları dahilinde tanımlanması gerekmektedir. Inception Workshop projenin başında doğru ürünün belirlenmesinde kullanılabilecek ve bu süreyi kısaltan bir çalışmadır.

Daha önce hiç yeni bir projeye veya yeni bir müşteri ile çalışmaya başlamadan aşağıdaki soruları kendinize sordunuz mu?
• Bu projeyi yapmalı mıyız?
• Kapsamı, büyüklüğü ve maliyeti nedir?
• Müşterimi ve yaptığı işi anlıyor muyum?
• Bu ürünün pazarı nasıl?
• Kimlerle rekabet ediliyor?
• Beraber nasıl çalışacağız?
• Güven ortamını nasıl sağlayacağım?
• En başından itibaren değer üretme nasıl olacak?

Eğer bu soruları sormaktaysanız, Inception Workshop size bu soruları cevaplamanıza ve işin özünü anlamanıza yardımcı olacaktır.

Inception Workshop Nedir?

Inception Workshop fikirlerin alındığı, kapsamın çıkarıldığı ve olası zorlukların belirlendiği bir çalışmadır.

Inception Workshop 2 gün sürer. Bu workshop ile paydaşlar, fikri olanlar, işi yapanlar, tasarımcılar ve yöneticiler, küçük oyunlar ve kısa alıştırmalar ile proje konusu ve detayları hakkında fikir birliğine varmaları sağlanır.

Bu workshop herkesin katılım sağlaması ile oldukça yoğun geçer. Müşteri tarafından ve işi yapacak olanların tarafından mümkün olduğunca çok sayıda kişinin katılımı ile yapılır. Workshop’tan iyi bir çıktı almak için mümkün olduğunca çok girdi alınması gereklidir.

Workshop aktiviteleri ürünün ve işin farklı yönlerine odaklanarak farklı açılardan görülmesini sağlarlar. Bazı aktiviteler yaratıcılık bakış açısı kazandırırken bazıları da detaylı ve derin incelemeye imkan sağlarlar.

Workshop esnasında kullanıcılar belirlenir, akışlar çıkartılır, wireframe prototipler tasarlanır ve kullanıcı hikayeleri yazılır. Workshop’ta üretilen herşey tüm proje boyunca değerli olacaktır.

EĞİTİMİN FAYDALARI

Projenin ve müşterinin iyi anlaşılması projenin başarısı için anahtardır.

Bilgilerin takım tarafından elde edilmesi genellikle projeye başlandıktan sonra olur. Bu, arkada yatan nedenler anlaşılmadan yapılan özelliklerin doğru bir şekilde yapılmamasına neden olur. Bu da maliyetleri artırır.

Inception Workshop proje başlamadan yapıldığı için bu gibi yanlış anlamaları önler. Müşteri ile direkt iletişim kanalı sağlar ve onların ihtiyaçlarının keşfedilip anlaşılabileceği bir altyapı sunar.

EĞİTİMİN İÇERİĞİ

Workshop süresince yapılan aktivitelerden bazıları:
• Neden buradayız?
• Asansörde ikna etme konuşması hazırla
• Ürün kutusu tasarla
• HAYIR listesi
• Topluluk ile Tanışma
• Gece uyutmayan nedir?
• Çözümü göster
• Bu ürün ne katkı sağlayacak?
• Bu ürün bizden ne alacak?

Bu aktiviteler sadece yapılması gereken işin anlaşılması için değil aynı zamanda nasıl yapılacağının beyin fırtınası için de lazımdır.

Birçok workshop tecrübesi göstermiştir ki, workshop öncesi var olan bir fikir yapılan Inception Workshop sayesinde daha çok gelişecektir. Bazen workshop sayesinde paylaşılan düşünceler ve alınan geribildirimler tamamen başka bir açılıma neden olabilmektedir.

KİMLER KATILMALI

Eğitime iş analistleri, yazılımcılar, yazılım mimarları, testçiler, proje yöneticileri, bilgi işlem yöneticileri, ve tüm diğer bilgi işlem çalışanları katılabilmektedir.

Bu eğitime katılmak için herhangi bir ön koşul bulunmamaktadır.


Biz Sizi Arayalım


Katılımcı Görüşleri

Yapı Kredi Bankası

Herkeste Agile konusunda bir farkındalık oluştu. Yaptığımız işler başka türlü de yapılabiliyormuş anladık. Bu iş yapış şeklimizi, daha iyi, daha yalın nasıl yaparız diye sorgulamamıza yol açtı. Bir diğer kazanım projeleri gerçekleştirirken değer odaklı bakış açısının yerleşmeye başlaması oldu. ACM bize dönüşümün nasıl yapılabileceği konusunda yol gösterici oldu. Yazının devamını oku...
Teknoloji Genel Müdürü, Yapı Kredi

OBASE

Katıldığım Agile Proje Yönetimi ve Scrum Eğitiminde Scrum hakkında daha önce sahip olduğum ön yargılarım vardı, bu eğitimle birlikte ön yargılarımdan kurtuldum. Takım olmanın önemini en iyi vurgulayan felsefe olduğunu düşünüyorum.
Yazılım Uzmanı, OBASE

BKM

Katıldığım Product Backlog Management Eğitiminde hatalı uygulanan bir çok süreci görmüş oldum. Backlog yönetiminde ve Scrum ekiplerinin yönetimindeki kritik noktalar hakkında fikir sahibi oldum.
Vice President, Fraud Management at BKM

Türk Telekom

"Bu eğitimle Scrum'ı küçük bir projede uygulayarak nasıl faydalar sağladığını birebir görme şansım oldu. Şimdi öğrendiklerimizi gerçek hayatta uygulama zamanı. Eğitmenimize etkili anlatımı, desteği ve sabrı için teşekkür ediyorum."
Proje Yöneticisi, Türk Telekom

Denizbank

"Daha önce farklı bir eğitim kurumu tarafından verilen Scrum eğitimine katılmıştım. Eğitimde anlatılanlar bana çok mantıklı gelmekle birlikte Scrum’ın gerçek hayatta nasıl uygulanabileceğine dair bilgi verilmemiş olması nedeniyle öğrendiklerimi uygulamaya geçirmekte çok zorlanmıştım. Bir süre sonra katıldığım ACM eğitimi sayesinde Scrum’ın bir projede nasıl uygulanması gerektiğini ve uygulamada sıklıkla yapılan hataları uçtan uca öğrendim. Şimdi tüm projelerimizde Scrum uygulamayı gönül rahatlığı ile yönetime önerebiliyorum."
Temel Bankacılık İş Geliştirme, Denizbank

Yemeksepeti

"Eğitimi 1.5 yıl önce tüm IT ekibi ile birlikte aldık. Eğitim beklentilerimizi karşıladı, süreç değişimine başlamak için gerekli bilgiyi ve düşünce yapısını bize aktardı."
Proje Yöneticisi, Yemeksepeti